Návrat z temnoty

9. března 2014 v 14:00 | B. |  Recenze
Název: Návrat z temnoty
Autor: Liz Coleyová
Žánr: Psychologický román
Počet stran: 300
Nakladatelství: Fortuna Libri
Anotace: Zmizela své rodině, přátelům, světu. Když se zčistajasna objevila, zjistila, že jí chybí velký kus sebe samé.
Šestnáctiletá Angie Chapmanová se po třech letech od svého záhadného zmizení vrací domů. Z toho období si nic nepamatuje, jako by jí někdo vymazal všechny vzpomínky. Musí si poskládat příběh o všech hrůzách, které prožila, aby získala nazpět svůj život.Dokážete si představit, že byste ve třinácti zmizeli, v šestnácti se zázračně objevili, ale z oněch posledních třech let byste si nepamatovali vůbec nic? Přesně tohle se stalo Angie. A jak je možná, že si nepamatuje vůbec nic? Odpověď je jednoduchá. Alterové.

"Honem. Schovej se!"

Aby Angie dokázala všechny hrůzy přežít, její mysl se roztříštila. Žije v ní několik různých osob, takzvaných alterů. Tomuto stavu se říká Disociační porucha osobnosti. (http://dusevni-poruchy.zdrave.cz/mnohocetna-porucha-osobnosti/¨) To znamená, že uvnitř Angie žije několik různých osobností. Každá má vlastní roli, jiný věk, charakter a všechny jsou připraveny kdykoli Angie vstoupit do života a ochránit ji. Mě osobně tahle támětika vždycky fascinovala, možná právě proto jsem byla z této knížky tak nadšená. Je to úplně něco jiného než ostatní knihy. Přítomnost Alterů je ztvárněna naprosto úžasně.

"Na kratičký okamžik ses smrštila v droboučký, ostrý světelný bod, ucítila jsi, jak ses oddělila od těla.

Schovala ses. A my tě ukrývaly, dokud nebezpečí nepominulo. Trvalo to dlouho, předlouho."

Návrat z temnoty je děsivý. Spolu Angie se postupně dozvídáte pravdu o tom, co se před třemi lety stalo. A ta pravda je v knize podána naprosto bez přikrášlování, nešetří se na detailech. Bude vás mrazit, budete cítit vztek a nechuť.
Knížku jsem nedokázala odložit. Prostě jsem se musela dozvědět, jak to celé bylo. A když už jsem myslela, že všechno je vyjasněné - bum! Stane se úplně něco nečekaného. A pak zase. Líbí se mi, že příběh je až do samého konce nepředvídatelný. Pořád přicházíte na nová a nová vodítka a nakonec do sebe všechno zapadne, což je podle mě další plus této knihy, protože jsem měla strach, že autorka příběh zakončí nějak otevřeně nebo nedovysvětleně, ale to se nestalo. Teda, ne že by byl konec úplně uzavřený, ( To už snad spisovatelé ani neumí :D) ale není to ten typ závěru, kdy si řeknete "Cože?! Jako vážně? Tohle je konec?" Naštěstí.

A jestli je kniha čtivá a dobře napsaná? Je. Půjčila jsem ji mamce, kterou jsem do té doby asi nikdy nic neviděla přečíst, vždycky říkala, že ji čtení trochu nudí, ale tuhle knížku přečetla během jednoho dne. Stejně jako já ani ona se od čtení nemohla odtrhnout.

V Návratu z temnoty se mísí realita s fikcí. Štěstí a smutek. Začátky a konce. A to vše dohromady vytvořilo příběh, který by si rozhodně zasloužil daleko, daleko více pozornosti.

Hodnocení: 10/10
Knihožrout doporučuje!
-V článku jsou použity citace z knihy-

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekO ZdenekO | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:59 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na knihozrouti.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama