Alchymista

29. října 2013 v 18:29 | B. |  Recenze

Název: Alchymista
Autor: Paulo Coelho
Žánr: Román
Počet stran: 160
Nakladatelství: Argo
Anotace:
Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou ( jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.

Alchymistu jsem si půjčila proto, že jsem objevila spoustu krásných citátů, které pocházely právě z této knihy. No a jak jsem běhěm čtení zjistila, známých citátů z této knihy je ještě mnohem více.


"Každý člověk na Zemi, bez ohledu na to, co dělá, hraje vždycky hlavní roli v Hostorii světa. A obvykle o tom neví."

Knížka vypráví o Santiagovi, chlapci, který touží cestovat a poznávat nové kraje a jejich obyvatele. Stane se proto pastýřem a spolu se svými ovcemi sice projde kus světa, ale ve snech ho to táhne ještě dál. Když pak potká moudrého krále, který mu radí, aby se držel svých snů, protože naplnění našeho Osobního příběhu je to nejdůležitější co máme v životě udělat, Santiago prodá své stádo a vyráží za Pyramidami a pokladem, který se mu zjevoval ve snech.


Nebudu popisovat, jak přesně Santiagova cesta vypadala - řeknu jen, že nebyla jednoduchá, protože i když se každého z nás ze začátku drží "štěstí začátečníka" postupem času nás opustí. A opustilo i Santiaga. A ačkoli se chtěl mnohokrát vzdát i přes všechny překážky pokračoval. Poznal lidi, kteří mu změnili život. ( Král ze Salému) I lidi, kterým změnil život pro změnu on. (Sklenář. Toho jsem měla hrozně ráda, ačkoli se v knize objevil jen krátce. Sklenář žil pro svůj sen, snil o něm každý den, ale přesto se ho nesnažil uskutečnit. Měl strach měnit věci na které si zvykl a také se bál, že by jeho sen nebyl tak krásný, jak si ho vysnil. Myslím, že jsem si Sklenáře oblíbila proto, že jsem se mu v tomhle dříve podobala.)

"Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit."


Alchymista je ohromně motivující kniha. Nevím, jestli jsem pochopila všechny skryté významy a metafory, každopádně mi tato kniha dodala naději v plnění vlastních snů. Protože z každé stránky této knihy doslova křičí, že sny se plní každému, kdo opravdu chce, aby byly vyplněny.

Takže pokud máte teď zrovna období, kdy máte pocit, že se vám nic nedaří, že se nic z toho, co si přejete nikdy nesplní - šáhněte po Alchymistovi, rozhodně vám dodá optimismu.

"Když se zavře jedna brána ke štěstí, další se otevírá. My se ale často tak dlouho díváme na zavřenou bránu, že si nevšimneme té, která se pro nás už otevřela."


Hodnocení: 8/10
Knihožrout doporučuje!Četli jste Alchymistu nebo jinou knihu, kterou napsal Paulo Coelho? Líbila se vám?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama