Petr a Lucie

6. července 2013 v 12:00 | K. |  Recenze

Název: Petr a Lucie

Autor: Romain Rolland

Žánr:Literatura světová - Novela

Počet stran: 96

Nakladatelství: Melantrich

Anotace:
Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...Dlouho jsem přemýšlela, jestli udělat na tuhle knížku recenzi, protože je to klasika.. Aneb jak jsem se o prázdninách pustila do povinné četby, protože jsem na to celý rok kašlala. Nejsem si jistá, jestli to na knižní blog patří, ale nakonec jsem se rozhodla, že recenzi napíšu. Připadá mi to jako docela dobrý nápad, protože spoustu lidí neví, co si z povinné četby vybrat. A ačkoli vím, že tahle knížka je hodně známá, rozhodla jsem se, že ani v tomhle článku nebudou spoilery, i když většina z vás už asi tuší, jaký je konec.

Tahle krátká novela má toho v době spoustu. Lásku, zklamání, nechuť, vášeň, nesmělost, touhu, porozumění, nenávist. Nenávist k válce, která je tak charakteristická pro osmnáctiletého pesimistu Petra,pocházejícího z poměrně bohaté měšťasnké rodiny. Jednoho dne najde Lucii - chudou malířku, kterou nezajímají zítřky, protože důležité jsou dnešky. Seznamují se a já jsem sledovala tu křehkou (Shakespearovsky pojatou) lásku, která se mezi nimi zrodila.

Upřímně jsem si myslela, že tohle dílo bude víc epické. Překvapilo mě, kolik tam bylo úvahových pasáží, jak moc byly rozebrány myšlenky. A musím říct, že tahle knížka mi nepřipadala až tak lehká. Byly pasáže, které jsem si musela přečíst víckrát, abych porozuměla, co tím chtěl básník - respektive spisovatel - říci.

"Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí..."

Bylo to krásné, bylo krásné, jak si rozuměli beze slov. Jak si vykali a jak nesmělí byli. Když čtete takové knížky v dnešní době, místy je možná až směšné to, jak se k sobě dva mladí lidé v té době chovali. Mně to ale v téhle knížce připadalo krásně jemné a přirozené. Navíc příběh krásně dokreslovala samotná Paříž.

Je to taky jedna z dalších knížek, u kterých si uvědomíte, jak dobře se máte. Protože prožívat lásku za války, přičemž víte, že se jí budete muset za pár týdnů taky účastnit, není vůbec jednoduché.


Tahle kraťounká knížka se mi líbila a pokud si ani vy nevíte rady s povinnou četbou, určitě ji zkuste. Vím, že nemám právo hodnotit, protože tahle knížka je klasika, která prostě JE dobrá a uznávaná. Takže můžu hodnotit prostě jenom to, jak dobře se mi četla..
7/10
Knihožrout doporučuje!


K.
Zdroj obrázků: Google, Tumblr, Weheartit
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 6. července 2013 v 12:12 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

2 Polgara Polgara | Web | 29. července 2013 v 20:00 | Reagovat

Proč by povinná četba neměla patřit na knižní blog? Vždyť jsou to knížky.
Petr a Lucie je klasika, kterou by měl znát každý čtenář. Děkuju za krásnou recenzi. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama