Legenda

9. července 2013 v 19:58 | B. |  Recenze
Název: Legenda
Autor: Marie Lu
Žánr: Dystopie
Počet stran: 280
Nakladatelství: COOBOO
Anotace:
Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika - stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day naproti tomu vyrůstal ve slumu a už ve svém mladém věku je nejhledanějším zločincem Republiky.
Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit. Ovšem pouze do doby, než je zavražděn Metias, bratr Juny, a než se Day stává hlavním podezřelým. Rozpoutává se hra na kočku a myš, v níž se Day snaží ochránit svou rodinu a June pomstít smrt bratra. Ale při šokujícím zvratu událostí oba odhalí, co je ve skutečnosti postavilo proti sobě. Nyní nastává boj o holý život, boj o budoucnost lidstva, boj o skutečnou lidskou svobodu.


Tak už i ke mně se dostala Legenda od Marie Lu. V poslední době jsem přečetla dystopií opravdu hodně a ze začátku jsem z tohoto žánru byla vážně nadšená, jenže pak se ukázalo, že už je to všechno nějak dokolečka dokola. Nic nového. Ale legenda mě příjemně překvapila, měla to něco navíc, díky čemu si tu knížku oblíbíte.

Fajn, dobře, možná to něco byl v mém případě Day… Tenhle kluk je zase jeden z těch, které si, ať chcete nebo ne, zamilujete od první stránky. Je odvážný, silný, chytrý,má obrovské srdce…a je to nejhledanější zločinec Republiky. ( Tak jo, ruku nahoru, komu už teď připadá Day tak hrozně sexy jako mně? :D)
June, další hlavní postavu, jsem si taky oblíbila, ale už ne tak hodně jako Daye. Každopádně to rozhodně není ten otravný a vypatlaný typ hlavní hrdinky. Naopak. June je nesmírně inteligentní. ( Jak už se píše v anotaci, June je ono zázračné dítě, které mělo u zkoušky plný počet bodů.)

Jako u většiny dystopií je v příběhu taková ta hlavní linie - Budoucnost-> nový systém=špatný systém + trocha té mladé lásky. Legenda je ale jiná v tom, že je vyprávěna, jak z pohledu Daye, tak z pohledu June. Podle mě se díky tomu knížka lépe čte a čtenáře nenudí.
Děj je svižný hned od začátku, žádný dlouhý rozjezd, prostě se pořád něco děje a vy můžete krásně sledovat, proč a jak se ti dva vlastně potkají.

Jak už jsem se zmínila, i v Legendě se setkáváme s úplně novým společenským systémem. Spojené státy neexistují. Je tady Republika a potom tu jsou Kolonie. Republika s Koloniemi neustále válčí a útočí na ně, takže je logické, že potřebují dobrou armádu. Proto pro armádu pracují ti nejlepší z nejlepších - ti, kteří u Zkoušky dopadli nejlépe. ( Zkoušku podstupují děti v deseti letech a od Zkoušky se pak odvíjí víceméně celý jejich život.) V Republice najdeme sektory, kde se lidem žije naprosto bezproblémově (zde žije June), a pak jsou tu chudinské sektory, kde obyvatelstvo pravidelně sužují rozsáhlé epidemie. (Dayův domov)
On krade, aby měl peníze na lék proti epidemii. Ona se po smrti svého bratra dostává do armády a její první úkol je jasný - Dopadnout Daye.

Knížka se čte opravdu dobře. Jednak se nebudete moc odtrhnout od děje a taky je v knize použito písmo, které je opravdu dobře čitelné a je takové trošku větší, takže i když knížku třeba čtete při ne příliš ideálním osvětlení, nemusíte nijak mžourat, pořád na písmena dobře vidíte.
Ještě bych ráda zdůraznila, že Legenda je kniha, která se podle mě bude líbit i klukům. Nejen proto, že je z poloviny napsaná z chlapeckého pohledu, ale nechybí ji ani napětí, akce a děj vás na mnoha místech určitě překvapí.
Legenda rozhodně patří mezi ty lepší dystonie, které u nás vyšly.
Hodnocení: 8/10
Knihožrout doporučuje!B.
Zdroj obrázků: Google, Tumblr
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 20. července 2013 v 19:01 | Reagovat

Tak tuto knihu si musím přečíst, už na ní čtu druhou super a kladnou recenzi. :-)

Máte moc hezký blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama