Krásné zlo

30. června 2013 v 11:34 | B. , K. |  Recenze

Název: Krásné zlo
Autor: Rebecca James
Žánr: Psychologický thriller
Počet stran: 296
Nakladatelství: Knižní klub
Anotace:
Katherine je sedmnáct let, chodí na střední školu v Sydney a usilovně se snaží nevyčnívat. Nikoho nesmí ani napadnout, že si kdysi říkala Katie, měla spousty kamarádek, skvělého kluka a mladší sestru Rachel, nadanou klavíristku. Jenže ta je mrtvá - znásilnili ji a zavraždili. Katherine se zdá, že zapomenout na tuhle noční můru se jí snad nikdy nepodaří. Jenže pak se objeví Alice - krásná, bohatá, sebevědomá, sršící životem. A Katherine si vybere za kamarádku. Půjčují si šaty, svěřují nejtajnější myšlenky, stanou se nerozlučnými. Dokud se pod slupkou báječné přítelkyně nezačne objevovat jiná Alice, zlá, krutá a nevypočitatelná. Za jejím zájmem o Katherine je něco víc, a souvisí to se zavražděnou Rachel. Některá přátelství mohou být smrtelná…
B. : To, že jsem si tuto knížku koupila, byla obrovská náhoda. O téhle knize jsem totiž předtím vůbec neslyšela, nikdo o ní nepsal, protože rozhodně nepatří mezi profláklé tituly. V knihkupectví mě zaujala nejen svou obálkou, ale přiznejme si, byla ve slevě :D Když mě pak ještě nadchla anotací, byl to příjemný bonus.


K. : Přesně jak říká Barča, když jsem ji poprvé viděla, vážně jsem se divila, že ji neznám. Téhle knížce totiž nic nechybí - krásná a děsivě (k příběhu) se hodící obálka, anotace a to hlavní, tedy obsah, mě rozhodně nezklamal. Když jsem začala číst, tak jsem pořád čekala, kdy ta knížka začne být trošku optimističtější nebo prostě nějaká. Po pár kapitolách mi ale došlo, že ta zvláštní, hořká chuť atmosféry se táhne celým příběhem. A to byla první věc, která mě zaujala, to jsem ale nevěděla, kolik dalších překvapení mě ještě čeká.
B. : Ano, Krásné zlo je opravdu kniha s neuvěřitelně zvláštní atmosférou. Děj je plný děsivých tajemství, která se postupně odhalují a pořád vás nutí pokládat si tu jednu prosto otázku: "Co bych udělala já?"
Hlavní hrdinka Katie, dnes už vlastně Katherine, má za sebou hodně krutou minulost, od které se snaží odprostit. Což se ji daří jen do chvíle, než se objeví mrazivě dokonalá Alice. Ze začátku se zdá, že je to to nejlepší, co Katherine mohlo potkat - konečně se cítí lépe a začíná si společně s Alice a Robbiem bez výčitek užívat vlastního života. Jenže Alice je hluboko pod povrchem daleko krutější než se na první pohled může zdát...


K. : Ano, tahle knížka je tak mrazivě reálná, protože si uvědomujete, že všechno, co čtete a všechny pocity, které jsou tak pečlivě schovány mezi řádky, by mohly být opravdové. Uvědomujete si, že existují lidi jako Alice, tak sladce krutí, že existují nevinní dobráci, v téhle knížce je tu za ně Robbie, víte, že pocit viny, i když možná ne oprávněné, může člověku ničit celý život. Katherine je tak raněná a přitom tak silná. Budete ji chtít soudit, budete hledat ten moment, ve kterém udělala onu zásadní chybu. Ale postupně vám dojde, že nemáte právo. Nemáte právo soudit ani ji, ani nikoho jiného - nikdo si nedokáže představit, co by v takové situaci dělal. Z téhle knížky vám bude úzko, budete zoufalí za Katherine, budete nechápavě kroutit hlavou a budete se chtít usmívat, když budete myslet, že tenhle příběh konečně dostává ten správný směr.


B. : Víte, ono je samo o sobě hrozné, když přijdete o někoho blízkého - V Katherině případě o sestru - ale, když navíc musíte žít s pocitem, že je to nejspíše všechno vaše chyba, to je teprve strašné. Knížka, vám připomene, že nic z toho, co uděláte v minulosti, nikdy nebudete moci vzít zpět. A je jedno jak moc budete toho či onoho rozhodnutí litovat - nevrátíte to.
Jestliže jste si už xkrát vyslechli přednášky, jak nemáte sedat k cizím lidem do auta, jak si od nich nemáte nic brát a podobně a nic vám to vlastně nedalo, pak věřte, že tahle knížka to změní. Vyděsí vás. A je to hlavně díky tomu, jak už zmínila Klárka, že kniha je neuvěřitelně reálná. Postavy se chovají jako skuteční lidé, nic není přikrášleno. ( Dobře, jediné, co mi v celém příběhu nesedělo bylo Katherinino super rychlé zamilování se. Ale myslím, že to se dá autorce odpustit. A vlastně, i to se stává, ne?)
Rozhodně doporučuju abyste po této knize sáhli. Pro varování. Proto, abyste se mohli zamyslet, jestli byste měli odvahu udělat něco jinak. Krásné zlo je neuvěřitelně silná kniha, která vás nejen dojme, ale hlavně vyděsí.

K. : Rozhodně si tuhle knížku přečtěte. Nebudete toho litovat.. Nebo možná ano... Zjistíte, že všechny dystopie a horrorové knížky jsou oproti tomuhle málo děsivé, protože tohle je příběh, který se mohl stát. Prostě to zkuste, stojí to za to. Myslím, že tahle knížka si zaslouží mnohem víc pozornosti.
Hodnoceni: 8,5/10
Knihožrout doporučuje!
K. , B.
Zdroj obrázků: Google, Tumblr

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama