Hvězdy nám nepřály

9. června 2013 v 16:29 | B. |  Recenze

Název: Hvězdy nám nepřály
Autor: John Green
Žánr: Román
Počet stran:
240
Nakladatelství: Knižní klub
Anotace:
Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. "Nejvtipnější smutný příběh" je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vyprávěčskému talentu vyznívá velmi působivě.


Hned v úvodu musím říct, že mě tahle knížka hrozně mile překvapila. Všude se o ní mluvilo a všichni ji vychvalovali až do nebe (což je podle mě vždycky nejhorší, protože tím více od knížky čekáte). Měla jsem trochu strach, že to prostě bude takový předvídatelný doják, ale to jsem se teda pěkně sekla.

"Některá nekonečna jsou větší než jiná"

Hazel a Augustus se seznámí v podpůrné skupině, kde se scházejí lidé trpící rakovinou. Zatímco Hazel má rakovinu plic v posledním stádiu, Augustus je už pár měsíců bez příznaků rakoviny. Oba se dokáží nad svou nemocí povznést a víceméně si z ní po zbytek knížky dělají legraci. A jak už to tak bývá, zamilují se do sebe. Ale na rozdíl od mnohých knížek to není konec. Naopak, tím celý příběh začíná. Příběh plný báječných myšlenek. Příběh, který vás naučí, že život není továrna na splněná přání.

"A já jsem se zamilovala jako když člověk usíná. Pomalu a pak najednou docela."

Augusta Waterse jsem si zamilovala hned od prvních řádků. Je to ten typ kluka, který přemýšlí o tom, co říká a v jeho hlavě se rodí ty nejlepší nápady. Je to kluk, který ze všeho nejvíc touží po tom, aby v životě něco dokázal, aby po něm něco zbylo.
O rok mladší Hazel Grace naopak o něčem takovém ani moc nepřemýšlí. Nemá pocit, že člověk by měl umřít pro něco velkého. Je vtipná, sarkastická a z každé věty cítíte, že je silná.
Obě hlavní postavy si snad ani nejde neoblíbit. Jsou tak propracované a uvěřitelné, že je to, jakoby byly skutečné. Myslím to tak, že když knížku čtete a oni jsou na scéně, je to jako byste je znali a říkáte si "Jo tohle by Gus fakt řekl." Nebo " Přesně tohle by Hazel udělala." A vlastně i každá z dalších postav měla jedinečný charakter, kterému jste prostě věřili. Ať už jde o rodiče obou postav, či jejich kamarády.

Celou dobu jsem těm dvěma držela palce, smála se s nimi a prostě jim fandila. Knížka je napsaná tak dobře, že máte celou dobu pocit, že tam stojíte s nimi. Opravdu, klobouk dolů Johnu Greenovi.

"Dobrý?" "Dobrý."

A přestože je knížka o dvou mladých lidech, kteří musí žít a vyrovnávat se s rakovinou, není přímo smutná. Aspoň ne celou dobu. "Nejvtipnější smutný příběh," hlásá anotace a já musím souhlasit. Protože i když je vám do pláče, musíte se smát.
Tuhle knížku jsem nedokázala odložit, prostě jsem pořád musela číst. A čím méně stránek mi zbývalo, tím víc jsem si nedokázala představit, že by měl celý příběh skončit.
Hvězdy nám nepřály je neskutečně silná knížka, která vás donutí nad jejím příběhem přemýšlet ještě dlouho potom, co ji dočtete. Je to přesně ten typ knihy, na který nejde jen tak zapomenout.Hodnocení: 10/10
Knihožrout doporučuje!
B.
Zdroj obrázků: Google, Tumblr
V článku jsou použity citace z knihy. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama